Szybciutko przygotowałam dla Was kolejną część
kursu frywolitki dla początkujących, bo wyjeżdżam na wakacje :). W ostatniej części wybrałyście zdecydowaną większością głosów śnieżynkę, więc dzisiaj zmierzymy się z ładną i prostą śnieżynką, której autorką jest
Joelle Paulson znana jako
Frivole z bloga
www.leblogdefrivole.blogspot.com, gdzie warto zajrzeć :)
Poznamy dzisiaj dwie metody wrabiania koralików, choć od razu uprzedzam - moje koraliki nie są zbyt dobre - po prostu są za duże, ale innych nie miałam...
Chciałabym tutaj bardzo serdecznie podziękować
Frivole za wyrażenie zgody na wykorzystanie jej wzoru
December Motif z 2012r. w naszym kursie.
Thank you very muchFrivole for consenting touseyourpattern 'December motif' with 2012 in our virtual course.
Oto nasz cel -śnieżynka z koralikami lub bez koralików, jeśli ich nie posiadamy. Ważne- sprawdźcie, czy przez Wasze koraliki przechodzi szydełko i czy dadzą się nawlec na nitkę. Jeśli nie, to robicie wersję bez koralików, która jest moją modyfikacją wzoru Frivole.
Proszę wejść na
bloga Frivole, w zakładce
Patterns są wzory
(klik), w dolnej części strony jest nasz wzór
December Motif 2012 -klikacie w niego i otwiera się strona z wzorem w PDF, drukujecie go i dokładnie studiujecie. Oczywiście, będę objaśniać wzór i kolejne kroki, ale samodzielne przestudiowanie wzoru pozwoli Wam na nabranie pewności w czytaniu angielskich opisów:)
Zaczynamy!
Potrzebujemy - dwa czółenka, nić białą (jasną), cienkie szydełko,18 malutkich koralików na szczyty śnieżynki i albo perełki ok. 6mm ( jak u mnie), albo jeszcze 12 malutkich koralików, jak w oryginalnym wzorze.
Na jedno czółenko nawlekamy 18 malutkich koralików i potem nawijamy obydwa czółenka jasną nitką. Pozostałe koraliki mamy naszykowane w pobliżu, bo za chwilę będą potrzebne :)
Będziemy jeszcze potrzebować wskaźnik o szerokości 1cm.
Zaczynamy od wewnętrznych kółek czółenkiem bez koralików. To ważne!
Robimy pierwsze kółko według wzoru R. 6-1-6, co oznacza, że mamy 6 pełnych supełków, pikotek, 1 supełek, pikotek, 6 supełków, zamykamy kółko. Odwracamy robótkę i robimy łańcuch/łuk Ch. 5, LP ( długości 1cm), 5, czyli robimy 5 supełków, LP - bardzo długi pikot (long picot) - 1cm i 5 supełków. Odwracamy robótkę. Powinnyśmy mieć taką sytuację, jak na zdjęciu wyżej.
Teraz będziemy powtarzać wzór 5x :
*R. 6+1-6, RW
Ch. 5, LP, 5. RW*
Przypominam + (plus) oznacza połączenie ruchome, którym tutaj łączymy ze sobą poszczególne kółka. RW- to rewers work, czyli odwracamy robótkę za każdym razem, gdy robimy kółko, a potem łuk.
Kiedy robimy ostatnie kółko, musimy pamiętać o połączeniu go z kółkiem pierwszym, czyli będą dwa połączenia ruchome, co widać na poniższym zdjęciu.
Robimy sobie kawę lub herbatę i działamy dalej :)) Nasza robótka powinna wyglądać tak:
Ważne!Nie odcinamy nitek i NIE ODWRACAMY robótki po ostatnim łańcuchu/ łuku, który przyłączyliśmy połączeniem stałym (LJ) do miejsca startu.Widać to na zdjęciu wyżej i niżej.Od tego momentu nie będziemy odwracać robótki!!!
Teraz będziemy przerabiać następujący wzór Ch. 6-1--1-4. Spójrzcie powyżej - mamy łuk złożony z 6 supełków, pikotka, 1supełka, dłuższego pikotka, 1 supełka, pikotka, 4 supełków.
Pierwsza metoda wrabiania koralików wymaga szydełka i wolę ją zdecydowanie niż wrabianie koralików nawleczonych na czółenko - to druga metoda.
Bierzemy szydełko, nakładamy na nie koralik ( u mnie jedna perełka ok.6mm, u Frivole 2 małe koraliki o wielkości ok.4mm) i przekładamy szydełko przez naszego długiego 1cm pikota.
Następnie robimy połączenie stałe, czyli wyciągamy (szydełkiem lub czubkiem czółenka) pętelkę przez końcówkę długiego pikota, na którym mamy już osadzoną perełkę.
A następnie przekładamy przez tę pętlę czółenko (bez koralików) z prawej ręki, jak na zdjęciu poniżej.
Teraz będziemy pracować czółenkiem z koralikami, czyli z lewej ręki. Robimy kółko według wzoru: R. 2-2-2, 3 koraliki, 2-2-2 , czyli mamy 2 supełki, pikotek, 2 supełki, pikotek, 2 supełki, następnie zsuwamy 3 koraliki - ściągamy je dość mocno, ale pilnujemy, żeby nitka nam się nie zablokowała (nitka musi się przesuwać nawet z koralikami) , dalej robimy 2 supełki, pikotek, 2 supełki, pikotek, 2 supełki.
Kiedy mamy całe kółko - zamykamy je. Robótka powinna wyglądać tak, jak poniżej.
Teraz kończymy drugą część łuku, czyli robimy wzór w odwrotnej kolejnościCh. 4-1--1-6, LJ łączymy między łańcuchami/łukami wcześniejszego okrążenia, jak na zdjęciu niżej.
Cały łuk powinien wyglądać tak:
Kontynuujemy wzór do uzyskania sześciu "płatków"śnieżynki.
![]()
Zamykamy w miejscu startu, chowamy nitki, możemy utrwalić śnieżynkę na lewej stronie rozcieńczonym wikolem lub krochmalem. Moje śnieżynki zostały zrobione bladym świtem, więc jeszcze nie są usztywnione...
Jeśli nie macie koralików, wówczas robicie wszystko tak, jak w opisie Frivole poza miejscem gdzie należy zrobić długi pikot 1cm. Robimy tutaj (bez odwracania robótki) kółko R.2-2-2-2-2-2, które połączycie tak samo, jakbyście miały nawleczoną perełkę na tego długiego pikota.
Opis modyfikacji wzoru bez koralików:
R.6-1-6, RW
*Ch. 5, (R.2-2-2-2-2-2), 5, RW .Pamiętamy, aby nie odwracać robótki, gdy robimy to kółko na środku łuku!
R. 6+1-6, RW* Powtarzamy aż będziemy mieć 6 wewnętrznych kółek. Łączymy ostatni łuk w miejscu startu robótki. DNRW - don't rewers work, czyli od tego miejsca NIE ODWRACAMY ROBÓTKI.
*Ch.6-1--1-4, LJ - połączenie stałe z kółkiem z poprzedniego okrążenia przez środkowy pikotek na kółku)
R. 2-2-2-2-2-2,
Ch.4-1--1-6, LJ* - połączenie stałe pomiędzy łukami z poprzedniego rzędu. Powtarzamy 6x.
Wzór oryginalny macie na stronie Frivole i tutaj też macie dokładnie opisany wzór krok po kroku.
Mam nadzieję, że dacie sobie radę z Waszą pierwszą śnieżynką:)
Pozdrawiam,
Anetta
P.S. Z góry przepraszam, ale przez najbliższe kilka dni nie będę mogła obserwować Waszych poczynań i komentować Waszych prac. Jak wrócę nadrobię zaległości:)